Zachłystujemy się coraz bardziej zaawansowanymi funkcjami i możliwościami naszych smartfonów, z których część jest tak kosmiczna, że jeszcze trzydzieści lat temu fotografom nie śniło się, że będą kiedyś na wyciągnięcie ręki. Ale wtedy też jakoś robiło się zdjęcia. Oto garść skanów z materiałów srebrowych, na których fotografowałem Warszawę w latach 80. i 90. XX wieku.
Blog głównie o sprzęcie fotograficznym i nieco o fotografii, a do tego dorzucone czasem trochę tego i trochę owego; wszystko wymieszane w proporcjach, którym przyświeca przepis Witolda Dederki na wywoływacz fotograficzny: nie za dużo, nie za mało, a w sam raz.
środa, 29 sierpnia 2018
niedziela, 26 sierpnia 2018
Kora Jackowska: wspomnienie
Artystka, której muzyka towarzyszyła mi od wczesnej młodości. Zdjęcie zrobiłem 5 lipca 2007 roku podczas wernisażu w nieistniejącej już Galerii GAGA w Warszawie..
sobota, 25 sierpnia 2018
Pasterka - dzieciństwo suczki rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Ponad jedenaście lat temu do naszego domu zawitał cudowny rudzielec, czyli suczka rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever, o rodowodowym imieniu IKEA, a domowym Pasterka. Używamy tylko tego drugiego, bo charakterologicznie nigdy nie kojarzyła nam się ze Szwecją ani z meblami. Przy okazji przeglądania dawnych zdjęć na starych zewnętrznych dyskach, postanowiłem skompilować kilka galerii fotografii Pasterki. Na początek wczesne dzieciństwo, ale tak naprawdę zacznę od zdjęcia zrobionego ponad pół roku przed narodzinami Pasterki a przedstawiającego jej matkę, Georgię Virgo Vestalis:
piątek, 24 sierpnia 2018
System Nikon Z: to co dobre, złe i brzydkie
W drodze do premiery swojego systemu bezlusterkowców Nikon Z, japoński
producent umiejętnie budował napięcie filmowymi zajawkami, w których drażnił się
z nami i pobudzał ciekawość. W końcu, mimo, że nie wiedzieliśmy zbyt wiele, było
jasne, że będzie to pierwszy nowy bagnet Nikona od roku 1959. I jeśli chodzi o
pełnoklatkowe bezlusterkowce, miała to być konkurencja dla nieźle już zadomowionej
na rynku serii Sony a7. Skoro kurz premiery już nieco opadł, możemy podsumować pierwsze
wrażenia. W hołdzie dla Sergio Leone podzielę je na to, co moim zdaniem dobre, złe
i co brzydkie.
poniedziałek, 20 sierpnia 2018
SMC Pentax-FA* 300 mm f/2,8 ED (IF) kontra SMC Pentax- DA* 300 mm f/4 ED (IF) SDM
Ten test odleżał się "na półce" z powodu braku czasu, jaki odczuwałem od połowy kwietnia, kiedy wypożyczyłem z InterFoto parę trzysetek Pentaksa. Obiektywy dawno temu wróciły do sklepu, materiał zdjęciowy leżał na twardym dysku i aż się prosił o opracowanie, a ja musiałem nieustannie odkładać analizę zdjęć i wyciągnięcie wniosków. Ale co się odwlecze, to nie uciecze, więc obiektywy wreszcie doczekają się oceny porównawczej.
Partner testu
|
piątek, 17 sierpnia 2018
Krótki spacer przez UW w upalne popłudnie: Brama Główna, Sala Kolumnowa, Stary BUW i Ogrody BUW
Fotorelacja z krótkiego spaceru przez kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego i Ogrody BUW. Upalne popołudnie zniechęcało do zatrzymywanie się na dłużej na zewnątrz, a zachęcało do wchodzenia do budynków. Zatem począwszy od bramy głównej, która nie zmieniła się od czasu, gdy byłem studentem:
niedziela, 5 sierpnia 2018
Niedzielne popołudnie i testy obiektywów
Przyjemność z jednoczesnego testowania bardzo różnorodnych obiektywów wynika z ogromnej odmienności tworzonych przez nie obrazków. Jedne obiektywy są klinicznie ostre i kontrastowe, inne pełne wad, którym towarzyszy zdolność do generowania dziwnych, czasem bardzo malarskich efektów. I nie chodzi wtedy o ocenianie, które z nich są dobre, a które są złe, lecz o rozkoszowanie się tym, ze układ kilku lub kilkunastu soczewek może prowadzić do tak rozbieżnych rezultatów.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Edward Hartwig: Przypadek według Edwarda H.
Rekonstrukcja rozmowy jaką w roku 1997 Iza Makiewicz-Brzezińska odbyła z gigantem polskiej fotografii – Edwardem Hartwigiem. Iza M...