poniedziałek, 17 lipca 2017

Canon T90: Aneks. Uchwyt pionowy domowej roboty


Canon T90 ze standardowym obiektywem Canon FD 50 mm f/1,4 nie jest w stanie utrzymać pionu
Canon T90 jest bardzo ergonomicznym aparatem przy kadrowaniu w poziomie, lecz w pionie jest nieco gorzej a firma nie stworzyła do niego uchwytu pionowego. Ponadto podstawa T90 jest tak zaprojektowana, że nawet standardowy obiektyw, z który aparat był często przedstawiany na zdjęciach reklamowych, przesuwa środek ciężkości tak bardzo do przodu, że korpus się przewraca.


Elementy do produkcji uchwytu: Canon VG-10, przejściówka, wężyk Canon 60 T3, guma Sugru
Jako aneks do artykułu o Canonie T90, pokazuję wykonany przez siebie uchwyt pionowy do tego aparatu. Kilka osób takie uchwyty już stworzyło; część rozwiązań wiąże się z ingerencję w elektronikę i trwałą modyfikacją aparatu, czego ani nie chciałem, ani nie umiałem zrobić. Wykorzystałem częściowo sugestie z Internetu i do zbudowania swojego uchwytu użyłem fabrycznego VG-10 od Canona EOS 5 (A2/A2E w USA), przejściówki, wężyka spustowego 60 T3 oraz gumy Sugru.
Gotowy uchwyt
Niezależnie od wielkości dłoni użytkownika, któryś palec trafia na spust przymocowanego do VG-10 wężyka 60 T3, który jest połączony z aparatem przez standardowe gniazdo. Aparat nie został w najmniejszym stopniu zmodyfikowany, a uchwyt jest dokręcany do T90 poprzez dodatkową przejściówkę i w każdej chwili można go odjąć. Dodatkową korzyść stanowi to, że teraz aparat zachowuje pion z obiektywem Canon FD 50 mm f/1,4.
 
Canon T90 z dołączonym uchwytem pionowym


Canon T90 z obiektywem Canon FD 50 mm f/1,4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Edward Hartwig: Przypadek według Edwarda H.

  Rekonstrukcja rozmowy jaką w roku 1997 Iza Makiewicz-Brzezińska odbyła z gigantem polskiej fotografii – Edwardem Hartwigiem. Iza M...